Ikony ze świętymi dla domu

Obrazy religijne w domu to świetny pomysł dla osób, które nie tylko nie wstydzą się swoich przekonań, ale też chcą je na każdym kroku podkreślać. Wielu współczesnych twórców wykonuje dzisiaj ikony o tej tematyce, zwłaszcza popularne są ikony z przedstawieniami różnych znanych i mniej znanych świętych. Te obrazy też bardzo często znajdują swoich nabywców wśród ludzi z nieco młodszego pokolenia.

Obrazy religijne w domu – ikony świętych

Nikt nie zna dokładnej liczby chrześcijańskich świętych. Część z tych postaci to osoby na pół legendarne, których istnienie nie jest w dzisiejszych czasach już pewne, choć pełnią ważną rolę w religii. Różni święci popularni są w różnych odłamach chrześcijaństwa, ale też różni zyskali różną popularność w poszczególnych krajach. Umieszczenie w swoim domu ikony ze świętym, zwłaszcza jeżeli jest wykonana w wartościowy sposób – nie tylko stanowi kolejny element wystroju, ale też pozwala na nawiązanie z konkretną postacią szczególnej relacji.

Patron na każdą okazję

Święci na religijnych obrazach bardzo często przedstawieni są ze specjalnymi atrybutami, które nie tylko pozwalają na rozpoznanie konkretnej postaci, ale także na połączenie jej z konkretną sytuacją, czy grupą (na przykład zawodową, której jest patronem). Częstą praktyką wśród osób religijnych jest umieszczanie w domach wizerunków świętych, do których dane osoby chcą się odnosić. Tak na przykład osoby pracujące w policji mogą umieścić w swoim domu ikonę przedstawiającą Świętego Michała Archanioła, lekarze – Świętego Łukasza, a pracownicy Straży Pożarnej – Floriana.