Jak włączyć religię w swoją codzienność?

Osoby głęboko wierzące często dokładają starań, by w ich otoczeniu pojawiały się widoczne znaki żywionych przez nie uczuć religijnych. To zupełnie naturalne – nie wszystkim katolikom wystarcza obowiązkowa niedzielna msza czy spowiedź raz do roku. Jak w prosty sposób korzystać z dewocjonaliów, by pamięć o wierze była przy nas każdego dnia?

Różaniec na palec – sposób na dyskretną modlitwę

Czasami pośród całego natłoku spraw do zrobienia nachodzi nas nagła potrzeba, by w modlitwie poprosić o opiekę, powierzając cały dzień Bogu. Znakomitym pomocą może być tutaj różaniec na palec, dzięki któremu będziemy mogli w sobie tylko wiadomy sposób pogrążyć się w modlitwie.

Osoby, które przywykły do modlitwy na różańcu, zastanawiają się często, czy jego użycie w tramwaju, metrze czy kolejce na poczcie nie przyciągnie do nich nieproszonej uwagi innych tam obecnych. Modlitwa z całą pewnością nie jest czynnością, którą należy ukrywać, ale korzystanie z niewielkiego różańca na palec może zapewnić nam upragnione poczucie prywatnego kontaktu z Bogiem.

Ikony i obrazy – piękny domowy ołtarz

Jeżeli zależy nam, by w przestrzeni naszego domu znalazły się wizerunki Świętych, Chrystusa czy Matki Bożej, warto pomyśleć nad stworzeniem dla nich osobnej przestrzeni. Oczywiście, nie znaczy to, że rozwieszenie ich na ścianach w pokojach czy korytarzu jest w jakikolwiek sposób pozbawione szacunku.

Jednak wyznaczenie miejsca, gdzie będziemy każdego dnia zatrzymywać się na chwilę modlitwy lub kontemplacji, może mieć także zbawienny wpływ na nasza praktykę religijną. Taki domowy ołtarz przyda się także przy okazji Świąt Bożego Narodzenia czy wizyty księdza po kolędzie.