Zestaw kolędowy- symbol religijny, który stał się znacznie bardziej przystepny

Dawniej przekazywano sobie symbole religijne z matki na córkę i z ojca na syna. Tak było praktyczniej, po Bożemu i po prostu taniej. Zestaw kolędowy i opłatek były zwyczajnie za drogie, by kupować je co roku. Dziś jest zupełnie inaczej.

W jaki sposób obecnie pozyskuje się zestaw kolędowy?

Dzisiaj kupienie zestawu kolędowego to nie problem, bo od czego jest internet i serwisy aukcyjne jak www.meritohurt.pl/komplety-koledowe.html . Tam można nabyć świece, krzyżyk i kropidło, jakie się chce. I co równie istotne można dostosować jego jakość do stanu posiadania i w ten sposób zbytnio nie nadwyrężać budżetu domowego. Zestawy kolędowe kupowane online mają jeszcze jedną cenną właściwość, gdyż pachną nowością i klasą, a nie kurzem i stęchlizną.

W kolędowy zestaw można się również zaopatrzyć także w sklepie z dewocjonaliami. Tam ikony, święte obrazy czy nowoczesne różańce to normalka. Robiąc tam zakupy, przynajmniej ma się pewność co do jakości dewocjonaliów i tego, że nie zostanie się oszukanym.

Jak to się ma do dawnych czasów?

Prawdę mówiąc, nie ma zbytnich podobieństw. Dawniej ludzie zmuszeni byli robić zestaw kolędowy z drewna, bo tylko tak mogli się należycie przygotować do kolędy. Nie mogli kupić gotowego w sklepie, bo takowe po prostu nie istniały. Była co prawda szansa pozyskania zestawu kolędowego od kapłana, lecz on nie ofiarował go za nic. Trzeba było za niego sporo zapłacić albo odpracować jego równowartość w polu. Na taki krok decydowało się niewielu biedaków.