Świeca paschalna – ciekawostki

Paschał https://www.meritohurt.pl/swiece/paschaly.html to jeden z najważniejszych symboli Zmartwychwstania. Świeca, która symbolizuje umęczonego i powstałego z martwych Chrystusa niesie nam wieść o zabawieniu i odkupieniu grzechów.

Paschał – ciekawostki


Świeca ta jest bardzo ciekawym przykładem tego, jak średniowieczna technologia przetrwała do czasów współczesnych. Oczywiście, może ona być zalewana woskiem w specjalnie przygotowanej formie, która jest zaopatrzona o knot, jednakże taki rodzaj jej produkcji nie pozwala na ładny sposób jej palenia się. By paschał palił się ładnym płomieniem i równo się opalał, knot musi być nasączony uprzednio parafiną. Technologia ciągnięcia świecy, opracowana jeszcze w średniowieczu, w dalszym ciągu się sprawdza, a z drobnymi udoskonaleniami pozwala na zachowanie najlepszych jakości świec.

Świeca i jej symbole


Prócz samej świecy paschalnej, znajdziemy na niej również pewne elementy zdobienia i napisy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na grona, które czynią tą świecę tak charakterystyczną. Symbolizują one rany Chrystusa po ukrzyżowaniu, a grona mają formę kropli, symbolizujące krew Jezusa. Prócz tego znajdziemy na świecy krzyż – symbol chrześcijaństwa oraz greckie litery alfa i omega symbolizujące wiekuistego Boga od zawsze i na zawsze. Na paschale znajduje się również rok bieżący, przypominający o przemijaniu i wiekuistej łączności w życiu z Bogiem.

Symbolika i znaczenie świecy jest bardzo obszerne i istotne w całej tradycji chrześcijańskiej. Połączenie tych dwóch kwestii pozwala na to by ta świeca była tak wyjątkowym znakiem zmartwychwstałego Jezusa.