Dlaczego Matka Boska w Polsce jest taka ważna?

Kult Maryi w Polsce jest niemal tak stary jak Chrześcijaństwo w naszym kraju, a więc sięga Średniowiecza. Nie sposób zapomnieć, że to właśnie Bogurodzicę śpiewały polskie wojska przed bitwą pod Grunwaldem.Ale nie tylko. Dlaczego Matka Boska w Polsce jest taka ważna? Postaramy się to wyjaśnić…

Maryja łatwo dostępna

Matka Boska wydawała się ludziom zawsze bliska, była uważana za ich orędowniczkę. Wystarczyło wspomnieć wesele w Kannie Galilejskiej, w czasie którego poprosiła o pomoc swojego Syna.

W Polsce również bardzo często zwracano się i zwracamy się do tej pory o pomoc do Matki Boskiej. Modlono się w czasach trudnych, na przykład w czasach zaborów czy Stanu Wojennego. Nic dziwnego figurka Matki Boskiej jest częstym widokiem w polskim krajobrazie. Niewielkie kapliczki możemy znaleźć nawet w najmniejszych możliwościach.

Figurka Matki Boskiej – obiekt kultu nie tylko w naszym kraju

Należy jednak pamiętać, że Matka Boska jest czczona nie tylko w Polsce. Dużą popularnością Matka Boska cieszy się na przykład w Meksyku.  

Szczególnie ważny jest wizerunek Matki Bożej z Guadalupe. Obraz wykonano na płótnie z agawy.

Od 1999 roku Matka Boska z Guadalupe jest uznana za patronkę obu Ameryk. Ale Maryję możemy też odnaleźć w krajach, które tradycyjnie w żadne sposób nie kojarzą się z Chrześcijaństwem. Na przykład w Japonii czy Chinach. Tamtejsze wizerunki Matki Boskiej doskonale wpisują się w azjatycką kulturę. A Maryja w niczym nie przypomina niebieskookiej blondynki…